Jdi na obsah Jdi na menu
 


na výlet se psem

Pokud víme, že psovi bývá cestou špatně, děláme přestávky ve vypozorovaných intervalech.

 

Na výlet se psem
 
 

 


Autem

Nejméně dvě hodiny (ale raději půl dne) před vyjetím mu nedáme nic k jídlu a pokud je to nutné, necháme si doporučit veterinářem tablety proti stresu nebo nevolnosti.

Pes rozhodně nemá cestovat na sedadle spolujezdce, natož na klíně řidiče! I pes, který sedí připoután bezpečnostním pásem, je smrtelně ohrožen, když se při případné nehodě aktivují airbagy. Vhodnější je zadní sedačka, ale ještě lepší zavazadlový prostor u dodávek a kombíků, hlavně pokud jde o většího psa.

Pes, který se může pohybovat volně po autě, je nebezpečný sobě, ostatním cestujícím ve vozidle i mimo ně. Řidič, který to trpí, páchá dopravní přestupek. Dnes si každý majitel může vybrat, jakým způsobem psa fixovat na místě: od mříží a sítí mezi zavazadlovým prostorem a sedadly, mezi předními a zadními místy, přepravek, psích autosedaček a ochranných závěsných lůžek až po zmíněné bezpeč- nostní pásy, které se připnou psovi jako postroj. I pod připoutaného psa nebo pod přepravku ještě pro jistotu natáhneme ochranný potah sedadel jako ochranu před znečištěním špinavými tlapami nebo případnými následky nevolnosti.

Pro cestování se psem autem se vybavíme lahví s pitnou vodou a drobnými pamlsky za odměnu. Každé dvě až tři hodiny děláme krátké zdravotní přestávky, během kterých dáme psovi napít a necháme ho vyvenčit (na vodítku, aby pes ve stresu nevběhl pod projíždějící auta nebo do lesa).

Pro starší psy a psy, kteří mají problémy s klouby, se vyrábějí teleskopické rampy pro snadnější a bezpečnější výstup z vozu.

Letadlem

Citujeme z přepravního řádu jedné české společnosti:
Živá zvířata vč. ptáků a plazů mohou být přepravována jen s předchozím souhlasem dopravce a za podmínek jím stanoveným, na zodpovědnost cestujícího a pouze do těch míst, kam je to platnými předpisy dovoleno. Přeprava může být provedena v kabině pro cestující nebo v nákladovém prostoru jako zboží. Zdarma se kromě toho může přepravovat v kabině letadla slepecký pes, doprovází-li nevidomou osobu, pes doprovázející hluchou osobu a pes určený pro záchranu lidských životů. Tito psi musí být opatřeni vodítkem, náhubkem, potvrzením o výcviku a požadovanou dokumentací.

Každá letecká společnost má jiná pravidla pro přepravu psů. Informujte se s předstihem na podmínky, pravidla a poplatky. Některé společnosti umožňují přepravu menších psů v kabině letadla pod sedačkou, jiné vyžadují, aby byli psi přepravováni jako běžná zavazadla.
Přepravky do letadla kupujte jen s příslušnou homologací, aby se nemohlo stát, že z důvodu nevyhovujících parametrů nebude váš pes jako kabinové zavazadlo uznán.
Protože letadlem pravděpodobně vycestujete mimo republiku, nezapomeňte zkontrolovat platnost všech dokladů psa požadovaných nejen v cílové zemi, ale také v zemích tranzitních.


 

Pěšky

Pro pěší výlety, zejména pokud se přespává v přírodě, sbalíme především cestovní lékárničku. Prodávají se buď hotové, nebo si ji každý může vyrobit psovi na míru. Obsahovat by měla desinfekční sprej a tekutý obvaz, tlakový obvaz, náplasti, běžné léky, pokud je pes užívá, tablety proti průjmu, stresu a žaludeční nevolnosti a nástroj na odstraňování klíšťat.

Pro chvíle odpočinku a nočního klidu může mít pes svůj vlastní, speciální psí stan (vyrábějí se také jako přístřešky proti slunci), spacák, nafukovací podložky nebo dokonce skládací lehátka, aby byl chráněn proti vlhkosti ze země. Menší, slabé a netrénované psy můžeme přenášet v batohu určeném pro takovou přepravu nebo v menší klokance nošené na prsou.

Silnější psi si mohou nést své propriety sami v dvoustranných taškách, připevněných přes hřbet na bocích. A opravdové siláky, kteří unesou a snesou na krku dvoukilogramové závaží, můžeme vybavit soudkem "s alkoholovou desinfekcí" pro páníčka nebo zbloudilé pocestné.

Na kole

Pes jako doprovod cyklisty běží buď po vlastních nohách, nebo je vezen.
Pro psa-spolujezdce se vyrábějí různé cestovní tašky, které se připevňují (nejčastěji) na řidítka, případně cestovní koše. Ty mohou být pro psa zatím podobnému způsobu léta nepřivyklého s přiklápěcí drátěnou kabinkou.
Pes doprovázející cyklistu "po svých" musí být trénován, aby zvládl velké vzdálenosti ve značném tempu, leckdy za zvýšeného dopravního provozu kolem, a neohrožoval psovoda (či psojeda) vybíháním do stran nebo změnou tempa. Pro jistotu se používají držáky připevněné na držák sedla, které díky kovové pružině a pružicí šňůře vyrovnávají tah psa a udržují zvíře v dostatečné vzdálenosti od kol.

Všeobecné zásady

Vždy, když jdeme se psem na delší dobu z domu, bereme s sebou cestovní misky a lahve, vodu, podle potřeby potravu nebo pamlsky a balíček s první pomocí. Samozřejmostí je, že je pes řádně oočkován, a jako doklad o tom přibalíme s sebou očkovací průkaz. I když je pes řádně očipován nebo otetován, není nikdy na škodu přidat mu na obojek plíšek s telefonním číslem. A pamatujte, že ze zákona je nutností vodítko a košík.


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Tip na výlet

(Douglas, 11. 5. 2014 18:08)

Dobrý den, jsme aktivní výletníci, a protože víme, jak je těžké najít hezké a zajímavé trasy, dáváme tip na jednu hezkou v okolí Heřmanova Městce: http://now-or-never-bohemia-luxyvett.webnode.cz/aktivity/vylety/pardubicky-kraj/zelezne-hory-licomerice/

 

 


Poslední fotografie


Mail listArchiv

Kalendář
<< květen / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 155467
Měsíc: 1169
Den: 31