Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prostě prostý průjem?

Pod pojem průjem (diarea) zahrnujeme stavy, kdy je změněna konzistence stolice z normální a formované na měkkou a formovanou nebo neformovanou, ale stále konzistentní nebo velmi řídkou až vodnatou. Průjem není samostatná nemoc, ale příznak nějakého onemocnění nebo poruchy. Může být následkem primárního gastrointestinálního onemocnění či celkové choroby, která druhotně postihne trávicí soustavu (např. při selhání ledvin, sepsi, onemocnění jater, slinivky,...). Často spontánně odezní, ale na druhé straně může nabýt takové intenzity, že je ohrožen život pacienta.

 

Prostě prostý průjem?
 

 


Příčin průjmu je nespočet. Proto je velmi důležitá anamnéza, tj. zjištění, zda chovatel nezměnil krmivo, zda zvíře nepožilo nějakou škodlivou látku (odpadky, zkažené potraviny, kontaminovanou vodu, léky nebo něco, co by mohlo způsobit obstrukci střeva). Průjem mohou vyvolat i patogenní bakterie (př. Salmonella, Campylobacter, některé kmeny E.coli), viry (př. parvovirus), prvoci (Giardia), plísně a parazité (škrkavky), proto je důležité, zda pacient nepřišel do kontaktu se stejně postiženým jedincem svého druhu. I u zvířat je častou příčinou potravní intolerance (nesnášenlivost např. díky nedostatečné enzymatické výbavě) a alergie (hypersensitivita se vyvíjí po dlouhodobém zkrmování určitého proteinu v dietě). Záleží také na předchozí léčbě (např. antibiotiky, která mohou způsobit dysmikrobii, steroidy, prokinetiky, laxativy, nesteroidními antiflogistiky atd.).

V patogenezi průjmů se uplatňují čtyři základní mechanismy, a to malabsorpce, hypersekrece, zvýšená propustnost sliznice a abnormální motilita střeva. Většinou se podílí více mechanismů současně. Nejčastější je průjem malabsorpční, tzv. osmotický. Tento princip se uplatní i u zdravého jedince při dietní chybě, kdy ve střevě dojde k fermentaci nestrávených či nevstřebaných živin a vzniklé osmoticky aktivní organické kyseliny s sebou do střeva strhnou i tekutinu. Druhým velmi častým mechanismem je snížená reabsorpce vody a elektrolytů díky zvýšené permeabilitě (propustnosti) sliznice střeva. Tento typ průjmu nazýváme exsudativní, příčinou zvýšené propustnosti je zrychlená obnova a nedostatečná vyzrálost buněk střevní sliznice. Hypersekrece (průjem sekreční) může být navozena enterotoxiny, produkty zánětu, některými léky, parazity apod.

Průjmovitá stolice má původ buď v tenkém nebo tlustém střevě, pro rozlišení je velmi důležitá anamnéza a pozorování pacienta. Hlavní funkcí tenkého střeva je pokračování trávicích procesů, které začaly v žaludku, a absorpce živin. V tlustém střevě poté dochází k absorpci vody, tj. zahušťování a formování stolice. Stejně jako je odlišná funkce, liší se i příznaky postižení jednotlivých částí střeva.

Příznaky průjmu vycházejícího z tenkého střeva jsou hubnutí (díky zrychlené pasáži a narušenému trávení a absorpci živin), zvýšený objem trusu, vodnatá konzistence a normální či mírně zvýšená frekvence defekace (1-4x denně). Někdy je ve stolici patrná přítomnost nestrávené potravy.

Naproti tomu průjem typu tlustého střeva se vyznačuje výrazně častější defekací (6 a vícekrát), tenesmy (nucení na stolici jako následek dráždění kolonu a rekta), urgentní potřebou defekace, často přítomností hlenu a flatulence.

Z praktického hlediska je důležité rozlišení na průjem akutní, který vzniká náhle, trvá několik dní, nebo se vyskytuje intermitentně po dobu kratší než 4 týdny, a průjem chronický.

Při každém průjmu dochází v různé míře ke ztrátě tekutin a elektrolytů, což způsobuje dehydrataci, změny v metabolizmu iontů, postupné vyčerpání energetických rezerv těla a hypoglykemii.

Co dělat, pokud má pes průjem a jinak je "zdravý" ?

Prvním, velmi důležitým opatřením, je hladovka. Pro podrážděný žaludek a střeva je nejdůležitější, aby se jejich funkce mohla v klidu upravit a sliznice regenerovat. Hladovka by měla trvat přibližně 24 hodin, někdy dokonce 2 dny. To samozřejmě neplatí pro malá štěňata.

Pak můžete začít krmit dietním krmivem po malých dávkách. Dietním krmivem se rozumí nejlépe rozvařená rýže s trochou libového drůbežího masa bez kůže. Také je možné zakoupit speciální dietní krmivo ve veterinárních ordinacích. Krmivo se podává opravdu po malých dávkách (polévkové lžíce) několikrát denně. Malé dávky krmiva tolik nenamáhají zažívací trakt. U kolonopatií někdy naopak léčebně podáváme krmiva s přídavkem vlákniny.

Pacient musí mít stále k dispozici čerstvou vodu. Je možné podávat i heřmánkový odvar oslazený glukózou či fruktózou (Glukopur), je vhodný hlavně u štěňat, která potřebují zdroj energie. I tekutiny je lepší podávat v malých dávkách a nenechat psa vypít velké množství vody najednou kvůli možnému podráždění žaludku.

Jaké jsou tedy příznaky, které vyžadují rychlou návštěvu u veterináře?

Veterináře byste měli navštívit vždy, když je pes malátný, "vypadá nemocně", nebo má zvýšenou teplotu (teplota měřená v konečníku vyšší než 39 °C). Také každý výrazně vodnatý průjem, nebo průjem trvající déle než dva dny, by měl být ošetřen veterinářem. Zvláště opatrní buďte u štěňat a malých plemen psů, u kterých velmi rychle dochází k dehydrataci.

Pokud se kromě průjmu objeví i zvracení, je třeba pomoci lékaře. Obzvlášť alarmující je časté zvracení a zvracení po napití. Dalším případem, kdy byste neměli váhat s návštěvou veterináře, je výskyt krve v trusu. Ať už se jedná o krev čerstvou nebo tmavou, natrávenou. A samozřejmě při změnách celkového zdravotního stavu. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

etwqsibwwvvs

(uacepp, 7. 5. 2022 15:36)

malaria drug hydroxychloroquine https://keys-chloroquineclinique.com/

средство для удаления царапин на машине

(AndrewRoace, 21. 4. 2021 11:43)

https://fedorovkarb.ru Keto Genetic – капсулы для снижения веса, при создании которых была учтена концепция кетогенной диеты.
Активный процесс жиросжигания запускают компоненты растительного происхождения, поэтому можно говорить о полной безопасности данного препарата.
Отсутствие химии, красителей и ГМО исключает токсическое воздействие и развитие синдрома привыкания - https://fedorovkarb.ru

https:///torgovaya.xyz/seo Обучение Seo

Elevated Blood Pressure - Federal Mettle

(Aannoulatroupe, 9. 10. 2018 3:58)

Poids est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang par de vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-structure/

A co to nejdůležitější??????

(Aneta, 26. 4. 2016 21:39)

Dobrý den,

vy jste v článku vynechali úplně tu "nejbanálnější" a zároveň nejčastější věc, se kterou se noví majitelé štěňata setkají... Psychika!!! víc tady - http://psiusmev.cz/media/prujem-u-stenete takové pseudo-inteligentní články o nemocech atp. a to hlavní chybí :(

Re: A co to nejdůležitější??????

(Helča, 5. 11. 2017 8:02)

Děkuji. To by mě nenapadlo.

PRŮJEM

(PETRA, 22. 7. 2013 8:53)

DOBRÝ DEN,JEDNA CHOVATELKA MI KDYSI PORADILA UVAŘIT ČAJ Z ŘEPÍKU LÉKAŘSKÉHO,NECHAT DESET MIN A PAK SCEDIT-PODÁVAT CHLADNÉ PO TROŠKÁCH,TŘIKRÁT DENNĚ..JE TO JAKO LÉK TAK,ŽE NEJDÉLE TÝDEN.HLAVNĚ ŽÁDNOU CHEMII,VYTŘE STŘEVNÍ MIKROFLORU. BYLO TO JEDINÉ CO POMOHLO,TO BY MĚL ZNÁT KAŽDÝ CHOVATEL. P.

Re: PRŮJEM

(Markéta, 1. 10. 2013 23:13)

Dobrý den, jak mám psovi podávat čaj? Sám mi to asi pít nebude :-( Můj jorkšír měl Giardie, je mu necelých 11 měsíců a už asi 4x jsme měli antibiotika. Naposledy jsem měli Biseptol na 10 dní a dobral to včera. Krmila jsem jen kuřecí prsa s rýží příp. mrkev a k tomu pamlsky - sušená kachní prsa, sušená kuř. prsa s mrkví. Stolice sice byla při antibiotikách jen 1x za den, tvar sice šiška, ale hrozně měkké. Na doporučení vet. jsem koupila jehněčí granule (Brit superprémiové). Poprvé je dostal spolu s kuřecím masem (jinak je nesežere) včera večer a dnes má opět průjem :-( Už nevím čím krmit. Nemáte s tím někdo zkušenost? Předem díky....

Re: Re: PRŮJEM

(Vlk, co má vlka, 28. 8. 2015 8:17)

Pes je přeformátovanej, zparchantělej vlk. Milióny let žral syrové maso, mršiny a pak to, co mu člověk hodil-zbytky, co nesežral sám.
Teď ty vlčí kriply krmíte 20 let granulema a divíte se, že chcípají.

Re: Re: Re: PRŮJEM

(Zdena, 11. 11. 2016 20:35)

Co ty si za kripla,mam pocit ze tebe krmili zbytkam ale fekalnima!!!Jdu se sem podivan na radu pejskaru a narazim na zamindrakovaneho debilka!!!Nech ty lidi na pokoji,snazi se navzájem poradit si!!!!Pralidi taky jedli syrove maso a dnes ho sezrat ty???Tak se zaseres a budes tady prosit o radu!!!!Ale musíš najit rubriku pro min inteligentni tvory nez jsou psy,jako ty!!!Libi???Takhle?

Re: Re: Re: Re: PRŮJEM

(Bubu, 25. 7. 2017 11:51)

Nezlobte se na mme, ale v tom co pán napsal má pravdu, ne jenom mi
Iidi jsme zhejčkaný, ale i naše zvířata, tedy mazlíčci.....matka příroda by se s nima nesrala jako my, to děláme, a pak se jenom divíme kolik u veterináře platíme....prostě
Iidi zapomněli na jedno, že zvíře je pořád zvíře, a ne žádný plyšák.

Re: Re: PRŮJEM

(Katka, 24. 3. 2016 13:45)

Muj pes mel take Giardie,zpusobily mu alergii na kureci. Priserne prujmy,zhubl na 19 kg,ma mit 30 kg. Na muj popud nasadil veterinar Entizol a objednala jsem granule od Trovet kralik+ryze a pes ma tuhou stolici,snad zacne i pribirat.

Re: Re: PRŮJEM

(Prosíková, 20. 12. 2016 3:05)

Určitě bych nedávala psovi, který trpí průjmem, pamlsky, sušená masa apod. . obsahují různé konzervanty a přídavné látky!

prujem krysarik

(hana, 11. 12. 2016 6:13)

dobry den mame st.krirgarika 6 mes.a po buvoli kuzi dorgtala prujem.uz 3 den ma dietu ryzi a vyvar.ale ma to porad .jaka dieta jeste pomaha na prujem dekuji za odpoved hanka

PRUJEM KRISARIK

(HANA, 9. 12. 2016 1:03)

DOBRY DEN MOJE STENE KRYSARIK DOSTAL BUVOLI KUZI A OD TY DOBY MA PRUJEM A IKDYZ JSME JI UDELALI DIETU RYZI VYVAR MRKEV ..TAK TO MA PORAD .DEKUJI ZA ODPOVED H.

PRUJEM KRISARIK

(HANA, 9. 12. 2016 1:00)

DOBRY DEN MOJE STENE KRYSARIK DOSTAL BUVOLI KUZI A OD TY DOBY MA PRUJEM A IKDYZ JSME JI UDELALI DIETU RYZI VYVAR MRKEV ..TAK TO MA PORAD .DEKUJI ZA ODPOVED H.

průjem

(dominika, 7. 10. 2016 12:06)

Prosím pomoc můj pejsek je stenatko od včera zvrací a má vodnaty průjem nechce pít ani jíst jen spí když spí klepese a převraceji se mu oči bojím se o něj jestli stim máte nějakou zkušenost napis te díky

přípravky

(Janka, 5. 9. 2016 13:30)

Ahoj, děkuji za moc fajn článek. Trochu mi zde chybí i konkrétní doporučení na přípravky, které pomohou zastavit průjem, jak je například uvedeno v článku http://pethome.cz/cs/blog/post/jak-zastavit-prujem-u-psa-lecba-prujmu

Může za tím být mnoho věcí...

(Faka, 6. 8. 2016 17:36)

Prvně by si majitel psa měl zjistit, zda správně očkoval a odčervoval viz. http://psiusmev.cz/media/odcerveni-a-ockovani-stenat a až potom zkoumat s vetem další možnosti :-)

Průjem - porucha metabolismu

(Petr, 17. 7. 2015 12:03)

Zdravím, nemáte nějaké rady co na průjem metabolický? Pejsek má diabetes, nemocná játra a slinivku. Zkoušeli jsme přidat trávící enzymy, živočišné uhlí i Atapektin, ale nezabírá nic. Ještě jsme koupili Humican, ale pokud ani ten nepomůže, tak nevíme co dál.. Děkuji za rady

Re: Průjem - porucha metabolismu

(Zdeněk, 7. 11. 2015 7:27)

čím se krmíš ty ty kriple 

 


Poslední fotografie


Mail listArchiv

Kalendář
<< květen / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 170068
Měsíc: 936
Den: 28